KLUB STOMIKŮ - PROSTĚJOV

Výlet Klubu stomiků Prostějov do Brna a okolí

 

Dne 11.září se klub stomiků  Prostějov vydal  na jednodenní výlet do Brna. Sraz byl jako vždy v 8 hodin  u lokomotivy.  Vyjeli  jsme plně obsazeným autobusem z Prostějova, směr Brno.

 

Cestou nás průvodkyně seznámila s historií města a hradu Špilberk. Ten byl také naší první zastávkou.

 

Navštívili jsme kasematy, které vznikly v roce 1742 překlenutím hradních příkopů. Původně byly vybudované jako úkryt pro vojáky, ale v době dokončení už nebylo  Brno vojensky ohroženo a tak sloužily jako sklady vojenského materiálu. V roce 1783 zde zřídil císař Josef II.  žalář pro nejnebezpečnější zločince z celé Rakousko-Uherské Monarchie.

 

Dnes je  hrad sídlem  Muzea města Brna a jedním z nejvýznamnějších kulturních  center. V roce 1983 započala rozsáhlá rekonstrukce, která je rozdělena do několika etap a pokračuje dodnes. V roce  1962 byl prohlášen Národní kulturní památkou.

 

Z teras hradu jsme měli moravskou metropoli  jako  na dlani.  Obdivovali jsme  dominantu města  -  Katedrálu sv.Petra a Pavla .

 

Další zastávkou  naší cesty byla prohlídka historických budov na náměstí s poutavým  výkladem paní Malánové.

 

Po dobrém obědě jsme odjeli k Brněnské přehradě.

 

Nalodili jsme se na parník  a vydali se na  klidnou 70 minutovou plavbu . Na trase dlouhé 10 km , jsme křižovali přehradu po lodních zastávkách. Viděli jsme chatové osady,  kluby lodních sportů, pláže a půjčovny loděk. Propluli jsme úzkou skalní soutěsku a na pravém břehu obdivovali hrad Veveří .  Krásný slunný den jsme zakončili na poslední zastávce ve Veverské Bitýšce a plni dojmů jsme odjeli domů.

brno 

Kontakt

 

Klub stomiků Prostějov, o.s.
Mathonova 291/1
796 04 Prostějov

 

Dárci a sponzoři


 


 

sabrix-logo

Copyright © 2018. All Rights Reserved.