Byl krásný slunečný den 14.září 2011 a klub stomiků Prostějov pořádal celodenní zájezd .Vyjeli jsme z Prostějova v 8. hodin, plně obsazeným pohodlným autobusem směr Boskovice. Navštívili jsme pštrosí farmu a zahradnictví v Doubravicích nad Svitavou. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o životě a chovu pštrosů, zpracování a využití pštrosích produktů. Prohlédli jsme si chovaná zvířata na farmě - pštrosy emu, nandu, kozy a ovce. Chovné hejno se skládá z přibližně 45 dospělých pštrosů. V areálu se nachází podniková prodejna, kde jsme si mohli koupit veškeré výrobky z pštrosího masa, vajec, kůže i peří. Farmu založil Marek Kubíček společně s majitelem zahradnictví Ing. Romanem Koupým v roce 1996. Zahradnictví patří mezi jedno z největších u nás, nabízí velké množství zahradních, okrasných a dalších rostlin všemožných druhů.
Pštrosí farma v Doubruavicích nad Svitavou
A jedeme dál. V Boskovicích máme volno na oběd a prohlídku města. Navštívili jsme historické centrum, prošli židovskou branou do židovské čtvrti. Židovské město vzniklo po roce 1727, stávalo zde asi 100 domů, bylo odděleno dvěma bránami. Dnes je zde 79 domů z toho je 20 památkově chráněno.Nedaleko městského centra, na úpatí hradního kopce, nás překvapila kulisa průčelí boskovického zámku. Jeho empírový charakter je jakoby přímo vystřižen z divadelní scény počátku 19. století. Budova je citlivě obklopena komplexem parků a zahrad a volně tak vplouvá do okolní přírody. K jihu se potom celá scenérie noří do velkého lesoparku, na jehož vrcholu se tyčí monumentální zřícenina boskovického hradu. Na hodinu jsme vstoupili do života šlechty z 30. let minulého století. Jedinečnost zámeckých pokojů a sálů spočívá v bohatosti empírových tvarů a barev. Všechny upoutal měděný globus, na kterém je hvězdná obloha zobrazena pomocí heraldických znaků, je jedním ze tří na světě. Obrovské výjevy z protitureckých válek v sálu bitev jsou malované na buvolí kůži. Rokokové dětské divadélko, dar anglické královny Viktorie, je opravdovou technickou zajímavostí. Ze samotného zámeckého interiéru potom vyniká velkolepý taneční sál, dodnes využívaný jako koncertní síň. Zámek Boskovice je ojedinělým empírovým objektem na Jižní Moravě, který je zapsán v seznamu kulturních památek.
Nasedáme do autobusu a jedeme dál .Westernové městečko Boskovice je založené v opuštěném pískovcovém lomu u Boskovic. Atmosféra Westernového městečka Sand City nás dokázala pohltit natolik, že jsme si na chvíli mysleli, že jsme někde ve filmu . Celé okolí připomíná přírodní scenérie z dobrodružných filmů. Westernové městečko je unikátní zábavní park vybudovaný ve stylu westernu. V roce 2010 se v městečku po 4 letech příprav dokončilo natáčení celovečerního filmu Westernstory . Procházíme areálem a potkáváme koně, prasátka, daňky , husy a vše zapadá do atmosféry westernu. Dále se dostáváme k prohlídce dinoparku. Dinosaurů , kteří se do amfiteátru, v němž boskovičtí kovbojové pořádali divadelní představení přestěhovali z Rakouska, je asi šedesát. Nejdelším z nich je 27 metrů dlouhý diplodocus. Atrakcí expozice je i vodopád, maketa doutnající sopky a bublající bažina.
Westernové městečko Boskovice
Dinopark
Loučíme se s westernovým městečkem a dinosaury a odjíždíme směr Prostějov, přesněji Čechy pod Kosířem, kde je poslední zastávkou výstava Historických kočárů a Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem.
Muzeum nabízí k prohlídce asi 50 kočárů – včetně saní- zrestaurovaných i v původním stavu, největší sbírku kočárových luceren ve střední Evropě, největší sbírku smutečních kočárů a biskupské kočáry. Mezi kočáry nechybí takový skvost jako je arcibiskupský kočár, který účinkuje ve filmu o princezně Sissi. Dále jsou k vidění spousty doplňků kočárů a koňských postrojů. Pan Obr, řemeslník a nadšenec se vypracoval v uznávaného odborníka. Shromáždil nejcennější originály pod jednu střechu, do klimatizovaných a vytápěných prostor. Vybudování muzea podpořila nejprve samotná obec Čechy pod Kosířem, následně Olomoucký kraj, Evropská unie a mnoho dalších dárců. V samotném muzeu zaměřeném převážně na vozy Mylord, lze shlédnout na padesát kočárů a saní, expozici luceren a mnoho zajímavostí kolem těchto dopravních prostředků minulosti. Pro skupiny návštěvníků je prohlídka s odborným výkladem a nechybí ani zvuková a filmová projekce. Zajímavostí muzea je, že téměř všechny zrestaurované vozy jsou použitelné a některé lze spatřit v provozu při různých příležitostech (filmové natáčení, významné pohřby, kulturní akce ).
Na pamětní desce budovy je napsáno : L.P. 2006 vybudoval Václav Obr, aby nic z toho, co vyrobily ruce předků, neupadlo v zapomnění a aby světlo kočárových luceren svítilo i dalším generacím.
Pamětní deska
Výstava historických kočárů v Čechách pod Kosířem
Následovala prohlídka hasičského muzea. Muzeum stojí na místě někdejší slavné továrny na výrobu hasičské techniky tří generací rodiny Smékalů. Přímo na vystavených unikátních hasičských strojích je vidět zručnost lidí této obce a okolí a také práce dnes již zaniklých řemesel, jakými byly mosazník,mědikovec, pilníkář, kolář, řemenář, helmař, kotlář, provazník, slaměnkář, košíkář a tkadlec hadic .Mimo jiné jsme viděli, hasičský automobil Mercedes-Benz z roku 1943 ,zásahové vozidlo Tatra 613 ,hasičskou výzbroj z dvacátých a třicátých let minulého století . Výlet se nám vydařil, počasí nám přálo a my se vracíme plni dojmů a krásných vzpomínek na všechno co jsme dnes viděli a slyšeli.
Hasičské muzeum v Čechách pod Kosířem
Velké poděkování patří Olomouckému kraji za poskytnutý příspěvek, díky kterému mohl náš klub výlet uskutečnit. Pro mnohé členy klubu to byla první zkušenost od rekonvalescence s delším pobytem mimo domov a poznání, že zvládnou cestování, návštěvu muzeí a jiných kulturních akcí, jim usnadňuje návrat do běžného života, dodává víru sama v sebe a umožňuje lépe zvládat psychické problémy, které s sebou nese každý handicap.